Grieperig gevoel bij chemotherapie

Na de toediening van chemotherapie kunt u last krijgen van een grieperig gevoel met hoofdpijn, spierpijn, koude rillingen en koorts. Dat kan wijzen op een normale reactie van uw lichaam op de toegediende geneesmiddelen. Bij sommige producten komt dit vaker voor dan bij andere.

Deze klachten zijn tijdelijk. Ze kunnen al ontstaan op de dag van de toediening, soms pas enkele dagen later, en kunnen tot enkele dagen duren.

Ik had gedurende een week spierpijnen. Daarna verdwenen de klachten vrij snel.

Neem rust en drink voldoende

  • Neem onmiddellijk na de behandeling voldoende rust.
  • Drink 1,5 tot 2 liter per dag om de afvalstoffen van uw behandeling zo snel mogelijk uit uw lichaam te verwijderen.

Controleer uw temperatuur

Als u last krijgt van koude rillingen of als u zich algemeen minder goed voelt, controleer dan zeker uw lichaamstemperatuur. Mogelijk is er meer aan de hand en veroorzaakt een infectie deze klachten.

Contacteer uw arts bij:

  • Meer dan 38 °C
  • Aanhoudende lichte verhoging (bijvoobreeld 37,5 °C)
Het is zeer moeilijk een onderscheid te maken tussen de chemosymptomen en een infectie, het voelde bij mij als een echte griep. Dus beter een keer te veel naar het ziekenhuis bellen dan te weinig.

Neem geneesmiddelen zoals voorgeschreven

Bij sommige behandelingen komen deze griepachtige klachten vaker voor. Bij deze behandelingen zal uw arts paracetamol voorschrijven.

Aarzel niet om met paracetamol uw klachten te verlichten, maar blijf aandachtig voor tekens van een infectie. Daarom raden we het volgende aan:

  • Neem paracetamol als u last hebt van deze symptomen.
  • Neem geen andere koortswerende of pijnstillende middelen op eigen initiatief.
  • Controleer uw temperatuur telkens voor het innemen van paracetamol.
  • Contacteer uw arts bij een hoge temperatuur (meer dan 38 °C) of aanhoudende lichte verhoging (vb. 37,5 °C).
Ik was met Dafalgan® wel geholpen, maar mijn klachten verdwenen niet volledig.

Vragen of advies

Zit u nog met vragen over bijwerkingen van chemotherapie? Neem contact op met uw zorgverleners.

Alarmsignalen

Contacteer uw arts als deze tekenen:

  • niet verbeteren nadat u de geneesmiddelen hebt ingenomen die uw (huis)arts heeft voorgeschreven.
  • erger worden in de dagen na de behandeling, hoewel u de voorgeschreven geneesmiddelen hebt ingenomen.
Laatste aanpassing: 24 februari 2021