Vertrek missie naar Congo Kisantu van 29 september tot 12 oktober 2012
03-08-12
Deelnemers : Prof. dr. D. De Ridder, Dr. G. De Win, Gonda Martens en Jeanne Leën
Doelstellingen fistelmissie
Week 1: uitvoeren van fisteloperaties
Operaties worden deze week uitgevoerd door Prof. De Ridder (uroloog UZLeuven), Dr. Dewin (uroloog UZA) en Dr Ndundu (gynaecoloog St. Luc Kisantu)
- Dr Dewin heeft zijn missie van juni moeten annuleren om familiale redenen en zal daarom nu het team versterken.
- De lijst van operatiepatiënten zal daarom groter zijn; er werden een aantal complexe fisteloperaties verschoven naar deze missie. Het vermoedelijke aantal zal rond de 40 liggen en er zal geopereerd worden in verschillende zalen.
- Op maandag 1 oktober zullen alle patiënten gezien worden door de artsen en er wordt een grondige selectie gedaan.
- De patiënten worden geregistreerd, gegevens worden genoteerd: leeftijd, categorie fistel, herkomst van patiënt ed
- De patiënten zullen deze week nauwgezet opgevolgd worden door de artsen.
- Prof De Ridder en Dr. Dewin zullen instructies geven aan de plaatselijke medewerkers voor de opvolging na hun vertrek op 5 oktober.
- De OKverpleegkundige, Gonda Martens, zal het materiaal voorbereiden en assisteren bij de fisteloperaties
- Post-op verpleegkundige, Jeanne Leën zal de eerste dag een gesprek hebben met de fistelverpleegkundige Ndengila en de hoofdverpleegkundige materniteit. Er worden dan afspraken gemaakt i.v.m. de geplande operaties en de postoperatieve zorg. Zij zal zich de eerste week vooral bezig houden met de verzorging en opvolging van de patiënten en zorgen dat het nodige materiaal aanwezig is.
Week 2: opvolging operatiepatiënten
- De opvolging op zaal zal gebeuren door Jeanne Leën, Gonda Martens en indien nodig enkele verpleegkundigen van de dienst materniteit. Er zal controle gedaan worden op bloedingen, pijn, blokkade van de transurethrale katheters, incontinentie en koorts.
- Continue opleiding en bijsturing van het nursingteam (rapporteren en registreren parameters en observaties)
- Aandacht besteden aan de algemene hygiëne van de patiënten en verpleging; gebruik alcogel, katheterzorg, mictielijsten, beenzakjes, mobiliteit patiënt enz.
- Opleiding van verpleegkundig personeel van het ziekenhuis, met goedkeuring van Zuster Nicole
- Inventarisatie van het nodige materiaal
Algemeen “fistelpreventie”
- Informatie en sensibilisatie via lokale media
- Analyse van de data om risicofactoren en risicogebieden op te sporen
- Verspreiding van educatief materiaal in de dispensaria
- Opvolging van het “fistel preventiehuis”
